Sigara yoksunluğundan ötürü aktif olan noktalar vücutta tespit edilir. Böylece kişinin hem sigara arzusu bastırılır, hem de yoksunluk nedeniyle oluşan strese tahammül etmesi sağlanır. Vücutta ve kulakta yeri ve özelliği belli olan noktalara özel iğneler batırılır. Bu yöntem tamamen acısız ve steril. Belirli yerlere batırılan iğnelerle başlayan uyarılar beyine gerekli kodlamaları veriyor. Bu yolla vücut ve beyin koordine bir şekilde hastalığı tedavi ediyor. Tedavi sonunda bağımlıya sigaraya karşı istek duymaz ya da sigara dumanı ona tiksinti verir. Bu tedaviyle vücuttaki ve beyindeki elektriksel, kimyasal dengeler normale döner. Kırmızı kan hücrelerindeki zarların gaz değişimi oksijen lehine döner. Bu durum, hücrenin daha çok oksijen alması demektir.

Akupunktur ile sigara nasıl bırakılabilir?

Yapmanız gereken tek şey sigarayı bırakmaya karar vermektir. Bu, insanın yaşamında alabileceği en önemli kararlardan biridir. Bu kararı verdikten sonra, akupunktur, size sigarayı bırakmanızda büyük kolaylık sağlayacaktır.

İnsanlarda serotonin ve endorfin adı verilen iki madde vardır. Bunlar beyinde bulunur ve rahatlık, hoşluk, keyif ve huzur gibi duygular ile ilgilidirler. Normalde insanlarda kahkaha atınca, mutlu bir haber alınca ya da çikolata veya güzel bir tatlı yiyince, bir yeriniz acıyınca serotonin ve endorfin düzeyi yükselir. Ancak sigara içenlerde serotonin - endorfin salgılama işini sigara üstlendiğinden vücut otonomisini kaybetmiştir. Hani keyiflenince de, dertlenince de sigara içilir ya, işte, açıklaması budur.

Sigarayı bırakanlarda ilk hafta beyin serotonin salgılama işini gerçekleştiremediğinden vücut oldukça zor anlar yaşar. Beyin ancak 72 saat sonra eski görevini yapmaya başlar.

Bu 72 saatlik süre içinde, hastanın yoksunluk belirtileri önlenirse, sigarayı bırakması çok kolaylaşır. Akupunktur ile tedavi, kişinin sigara içmemekten dolayı oluşabilecek şikayetleri ortadan kaldırır. Böylece sigara içmemeye karar vermiş olan kişi, bunu hiç zorlanmadan başarır; çünkü, akupunktur tedavisi beyni yeniden sigaraya gerek duymadan serotonin ve endorfin salgılaması için uyarır ve bundan sonra da beyin eski otonomisini kazanır.

Akupunktur ile kaç seansta sigara bırakılabilir?

Üç gün üst üste 20 dakikalık 3 seans tedavi uygulanır. Toplam 1 saat süren bir tedavidir. Böylece 72 saatlik en zor geçen dönemde vücut kontrol altındadır. Daha sonra hastanın bağımlılık derecesiyle bağlantılı olarak ek seanslar yapılabilir, ama genellikle buna gerek kalmaz. Tedavi süresince tek bir sigara bile içilmemesi ve nikotin preparatları kullanılmaması gerekir.

Akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakmada başarı oranı nedir?

%90 - 95 gibi yüksek bir başarı oranı vardır.

BİZE ULAŞIN

 Alpaslan Mh. Kızılırmak Cad
Erendemir Apt. No 91/A
Melikgazi / KAYSERİ
İLETİŞİM